UZMAN SOFOR REHBERI TWO
honda s2000 modified 1

HONDA S2000, spor araçlar arasında oldukça sağlam bir yere sahip. Üretimi durdurulan bu otomobil için hayranlarını sevindiren bir açıklama geldi.

Honda S2000 üretim bandına 2009 yılında veda etmişti. Ancak Japon markanın S2000’i defterden tamamen silmediği görülüyor.

Markanın şefi Takahiro Hachigo, 2017 Tokyo Motor Show’da, Autocar yetkililerinin de aralarında bulunduğu bir ortamda önemli açıklamalarda bulundu. Hachigo, mühendislerinin yeni bir Honda S2000 geliştirmeye hazır olduğunu, ancak bunun halkın talebi doğrultusunda yapabileceklerini söyledi.

Hangi motorlar kullanılıyor?

Eğer S2000 tekrar üretilirse, kaputunun altında 1.5 litrelik turbo şarjlı dört silindirli motor olabileceği gibi, yeni Civic Type R’da kullanılan 2.0 lt. turbo motor da kullanılabilir.

 Honda S2000’in çokça merak edilen tekrar üretilme süreciyle ilgili açıklama Honda patronu Takahiro Hachigo’dan geldi. Honda’nın piyasaya sunduğu ikonik modeller arasında yer alan S2000, kısa sürmüş üretim macerasına rağmen neredeyse Civic kadar meraklısı olan bir model. Özellikle Mazda Rx-8 ile olan keyifli rekabetiyle bildiğimiz araç, 90’lı yılların son döneminde giriş yaptığı piyasadan 2009’da çekilmişti. Özellikle Toyota’nın Supra‘yı geri döndürme hamlesinin ardından benzer bir dönüşün S2000 için de olup olmayacağı konuşulurken bu soru işaretlerine cevap en yetkili kişiden geldi. Tokyo Otomobil Fuarı kapsamında sorulara yanıt veren marka patronu Takahiro Hachigo‘ya göre yeni bir model üretmek hiçte zor değil. Ama bunun için önemli bir şart var. Honda S2000’in dönüşü için tek şart var Geçtiğimiz şubat ayında sizlerle paylaştığımız haberde Honda’nın 70. yıl kutlaması için aracı döndürmeyi düşündüğü dedikoduları doğrultusunda konuşan Hachigo, bu dönüş konusunda hiçte karamsar bir yapıda değil. Marka mühendislerinin yeni bir versiyonun üretimi için hazır olduğunu belirten Honda patronu; “Çevremde birçok kişi yeni bir S2000’in üretilmesiyle ilgili istek belirtiyor ve bununla ilgili bir süredir çok ses duyuyorum. Bu sesler Japonya, Kuzey Amerika, Avrupa gibi dünyanın çeşitli yerlerinden gelse de henüz beklediğimiz düzeye gelmiş değil. Bu da bize henüz zamanın gelmediğini söylüyor. Otomobilin yeniden üretilip üretilmemesine karar vermek için zamana ihtiyacımız var. Eğer insanların çok daha hevesli ve satın alma konusunda ciddi olduklarını görürsek durum o zaman değişebilir.” diyerek talebin modelin dönüşünde ana etmen olduğunu belirtti. Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen veya kısmen LOG’un yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilerek veya alıntı yapılarak dahi kullanılamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez.
TOP