UZMAN SOFOR REHBERI TWO
picpickle

DRY CAR CARE Bir Meslek Olarak Tır Şoförlüğünün Artısı Eksisi

Para kazanmak için emekle ve yasal olarak yapılan her iş kutsaldır ama bazıları iştir bazıları ise meslek. Belirli bir eğitim gerektiren ve hemen herkesin ben de yaparım diyemeyeceği işlere meslek denir. Çok bilinmez ama tır şoförlüğü de bir eğitim ve bu eğitimin sonucunda da lisans gerektiren mesleklerden biridir. Ülkemizde çok prestijli bir meslek olarak imaj yaratmayı başarmış olmasa da özellikle Avrupa ve Amerika’da son derece zorlu sınavlar, simulasyon eğitimleri, sağlık kontrolleri ardından tır şoförlüğü lisansı alabilen sürücüler, oldukça tatminkar ücretlerle çalışıyor, önemli sosyal haklardan faydalanıyorlar. Motorlu taşıtların büyüleyici dünyasında araştıracak, öğrenecek çok şey var biliyoruz. İkinci el oto satışını online ve güvenli bir platformda sunan ikinciyeni.com olarak, her detaya dokunmak, öğrendikçe daha çok artan otomobil tutkumuzu sizinle paylaşmaktan keyif alıyoruz. Tır Şoförü olmak isteyenlere ya da onların dünyalarını merak edenlere keyifli bilgiler sunmak istiyoruz.

Tır Şoförlüğü İçin Ne Gerekiyor?

Türkiye’de tır şoförü olarak çalışabilmeniz için bazı şartları karşılıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartları yerine getirebiliyorsanız son derece zorlu olan bu mesleği yapmaya başlayabilirsiniz.

·       22 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor.

·       D sınıfı ehliyet almak gerekir.

·       Detaylı bir sağlık raporundan sonra yetkili sağlık kuruluşlarından “Tır Kullanmaya Elverişlidir” raporu almak gerekir.

·       Cezai hüküm giymemiş olma yani sabıka kaydına sahip olmama şartı da aranır.

Tır Şoförlerinin Zor Hayatları

Bir tır kullanmak başlı başına beceri ister. Çok güçlü bir zihin kontrolü, konsantrasyon yetenği ve dayanıklılık gerektirir. Bununla beraber uzun saatler boyunca yollarda olmak, direksiyon başında uzayıp giden yolu takip etmek ve elbette yalnızlık tır şoförlüğünün en zor taraflarıdır. Son derece yıpratıcı olan bu meslekte erken emeklilik adeta elzemdir.

Yeni Nesil Tır Şoförleri

Son yıllarda gelişen lojistik sektörünün sunduğu imkanların da etkisiyle alışılmış tır şoförlüğü imajı değişiyor. Artık genç, eğitimli tır şoförleri son teknoloji ürünleri, dijital araçları kullanarak mesleklerini büyük bir keyifle yapıyorlar.

Yeni Nesil Tırlar Çok Konforlu

Son bir kaç yıldır tırların uzun yolda aracı kullanan kişiye en yüksek seviyede konfor sunması ve güvenlik koşullarının sağlanması için çok detaycı mühendislik çalışmalarıyla güçlendirildiği görülüyor. Artık, navigasyon gibi sistemlerden çok daha fazla yararlanma, sürücünün bel ve omurgasını destekleyen konforlu koltuklar, direksiyon hakimiyetini arttıran detaylar giderek daha fazla gelişiyor.

Alakâlı Yazılarımıza Göz Atmak İster misiniz?

TOP
GLOBOWAX Dry Car Care Profesyonel Oto Yıkama Bayiliği / Bayilik Sürecinde Yatırım Paketi Ücretini Ödemeniz Yeterli ! İSİM HAKKI VE SÜRPRİZ MALİYETLER YOK ! CİRO'DAN PAY ALINMIYOR ! Bayilik Başvuru Formu İçin Tıklayın.
+