UZMAN SOFOR REHBERI TWO
file1510211630067

DRY CAR CARE Arabalar kendi kendilerini sürdüklerinde insanlar ne yapacak ?

Bu yazı Alex Taussig’in Medium’da yayımlanan ”What will humans do when cars drive themselves?” isimli yazısının Türkçe çevirisidir.

Kendi kazandığım paralarla birkaç hafta önce Tesla Model 3’ün ön siparişini verdiğim zaman hiç heyecanlanmadığım kadar heyecanlanmamıştım.

Heyecanımın bir kısmı sonunda elektrikli bir arabaya sahip olacağımdan kaynaklanıyordu fakat geri kalanı aracın tamamen oto pilot olması ve kendi kendine gidebiliyor olması. Açıkcası bu heyecanı hisseden tek kişi değilim:

Elon Musk

İlk haftada 325k’dan fazla araba veya 14B dolarlık ön sipariş. Sadece yüzde 5’i en fazla 2 araba sipariş etti.

Fakat merak ediyorum: 316.000 müşterinin kaç tanesi araba kendi kendine giderken ne yapacağı üzerine düşündüArabanın perspektifinden bakarsan, biz tam anlamıyla bir insan kargosuyuz.

WNYC’ye göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama ev iş mesafesi 25.4 dakika, fakat Bay Area gibi yerlerde bu neredeyse iki katına çıkabiliyor.

Bir gününüzdeki fazladan 2 saat ile neler yapabileceğimiz hakkında düşüncelerim:

Sosyal medyayı yakalamak,

Kitap okumak,

Online video izlemek,

Çocuklarla Skype görüşmesi yapmak,

Uyumak,

Çalışmak.

İlk 4 hediye Facebook, Netflix, Snapchat, Amazon, Microsoft ve diğerlerine hedef pazarlarını büyütmek için tonla fırsat sunuyor.

Son iki hediye insan üretkenliği için daha bile büyük bir fırsat. Eğer ev ve iş arasında uyumak için fazladan 2 saatiniz olursa, o fazladan 2 saat ile evde veya işte neler yapabilirsinizBelki bunu iş için kullanabilirsiniz. Bu tamamen Google ve diğer büyük teknoloji şirketlerinin Area Körfezi’ndeki internet bağlantısı bulunan otobüsleriyle yaptıkları şey.

Tersi olarak, daha otomatik pilot arabaları yeni üretmeye başladığımızdan ilk modeller insan yönetimine ihtiyaç duyabilirler. Stanford’da yapılan bazı araştırmalara göre yönetim insan kargosu için tam olarak yapılması yanlış olan şey. Neden?  Çünkü bu konuda berbatız.

Araştırma insanların otomatik arabayı kontrol ederken uyuma eğiliminde olduklarını gösteriyor. Dahası, eğer algıları daha açık oluyorsa, daha fazla dikkatleri dağılıyor. Aşağıda öğrencilerin yönetirken, video izlerken ve okurken ne kadar uyku sersemi oldukları aşağıda gösterilmiştir.

Araştırmaya göre eğer sürüş sırasında dikkatimiz dağılırsa bu güvenli bir sürüş olmayacaktır. Örneğin, aynı araştırmada Ulusal Güvenlik Konseyi’nden alınan bir bilgiye göre Birleşik Devletlerdeki kazananların yüzde 21’i cep telefonları nedeniyle olduğu söylenmektedir. Fakat, dikkatimizin dağıldığı sürüş bir noktada yarı otomatik sürüşten daha güvenli çünkü en azından sizi uyanık tutuyor.

Yarı otomatik arabalar önümüzdeki 5 yılda yaygınlaşacağından, insan kargosu fikrini düşünen teknoloji ve medya şirketleri ortaya çıkabilir, sadece bizim dikkatimizin dağılması isteğimizden değil aynı zamanda bizim isteğimiz nedeniyle. Sanal ve arttırılmış gerçeklik, bir noktada arabada da bu var, tabiatı gereği insanların sadece yola bakmasından daha güvenli.

Tesla ve diğerleri bu araçları Amerika’nın yollarına ve başka yerlere de götürecekleri için bu alandaki gelişmeleri merakla bekliyorum. Arabanız kendi kendini sürerken neler hissettiğinizi duymak veya deneyiminizi izlemek isterim.

TOP
GLOBOWAX Dry Car Care Profesyonel Oto Yıkama Bayiliği / Bayilik Sürecinde Yatırım Paketi Ücretini Ödemeniz Yeterli ! İSİM HAKKI VE SÜRPRİZ MALİYETLER YOK ! CİRO'DAN PAY ALINMIYOR ! Bayilik Başvuru Formu İçin Tıklayın.
+