12

2017 Lamborghini Terzo Millennio Concept.

Lamborghini, her yanı "gelecek" diye bağıran Terzo Millennio konseptinin örtülerini Massachusetts Institute of Technology'nin Boston kampüsünde kaldırdı.

 

 

Dünyaca ünlü teknik üniversite ile birlikte geliştirilen Terzo Millennio, üçüncü milenyuma işaret eden bir süper otomobil konsepti.

 

Tahmin edeceğiniz üzere elektrik motorundan beslenen spor modelin aşırı hafif gövdesi Sant'Agata Bolognese merkezli markadan bekleyeceğiniz üzere son derece aerodinamik.

 

Daha önce sizlerle teaser'ını paylaştığımız araç tam 4 elektrik motorundan besleniyor. Bu üniteler ise gücünü konseptin gövde panellerine gömülen enerji depolama cihazları ve süperkapasitörlerden almakta.

 

Lamborghini, bu düzenin iki panel arasına sandviç edilebilen ve şekil değiştirebilen ultra ince bataryalar ve karbon fiber nano tüplerden oluşturulduğunu belirtti.

Teknik detaylara fazla girmeyen İtalyan marka, hızlı şarj imkânı sunan sistemin ileri teknoloji kinetik enerji geri kazanım sistemleriyle de donatıldığının altını çizdi.

Karbon fiber malzeme ile yüksek bataryaların bir araya gelmesi doğal olarak çatlaklara ve ileri aşamada kırılmalara neden olabilir.

Lamborghini ve MIT ekipleri bunu engellemek için kendi kendini yenileyebilen bir karbon fiber malzeme geliştirdiklerini açıkladı.

Malzeme durumunu kendi kendine takip edecek olan araç, hasar veya çatlak gördüğü takdirde "iyileştirici kimyasallarla doldurulmuş mikro kanallar" vasıtasıyla hatalı paneli veya elemanı düzeltecek.

 

TOP