DRYCARCARE Bagaj Yerleştirme Rehberi

DRYCARCARE Bagaj Yerleştirme Rehberi

Araç bagajları hepimiz için önemli. Saklama fonksiyonun yanında, araç içindeki dağınıklığı önleme, aracı daha verimli kullanmaya yarayan kurtarıcı bir alan. Evimizdeki dolaplar kadar önemli desek çok da abartmış olmayız. Kutular, çantalar, bebek arabaları, valizler ve aklınıza gelecek daha birçok şeyi sığdırabileceğiniz bagajların da bir yerleştirme planı var. Yani bagaj yerleştirmek sandığınız gibi kolay bir iş değil. Bagajınızı ne kadar planlı yerleştirirseniz, o kadar çok eşya alanı yaratmış olursunuz. Bunun dışında, özellikle hatchback araçlarda başımıza gelen bagajdaki eşyaların füze gibi bize doğru uçmasıyla yaratacak tehlikeleri önleyebiliriz. Bagaj yerleştirme teknikleri nelerdir? İşte işinize çok yarayacak birkaç taktik.

 

Bagajınıza Çok Yüklenmeyin

Az önce bagajınızı ne kadar doğru yerleştirirseniz size ve eşyanıza o kadar yer kalır dedik fakat önemli bir nokta var: Aracın maksimum taşıma kapasitesini asla aşmamalısınız. Dolu dolu ve ağır bir bagaj aracı zorlar, sürüş keyfini mutlaka kısıtlar. Sürüş performansını azaltır, manevra ve ani frenlerde işinizi zorlaştırabilir. Güvenli bir yolculuk için ağırlık işlemini abartmamaya dikkat edin.

 

Yükü Doğru Dağıtın

Yüklü bir bagajın sürüş performansının etkilediği gibi  yük dağılımı doğru yapılmayan bir araçta da denge kabiliyeti kaybolabilir. Denge kabiliyetinin azalmasından dolayı, tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Mesela bu durum viraj ve ani frenlerde sıkıntı yaratabilir. Bunun için yük dağılımı önemli. Yükü tek bir yere yüklemeden, ağırlık bagajın her tarafına eşit olarak dağıtılmalıdır.

 

Yerleştirme Düzenini Ayarlayın

Ve en önemli kısma geldik. Eşyanızı ideal yerleştirme düzenine göre yerleştirirseniz bagajınızı verimli kullanabilirsiniz. Dengeyi sağlamak için büyük bagajları kenarlara koymak fakat tek bagajınız varsa onu ortaya koymak en önemlisi. En ağır parçalar, aracın altına doğru, hafif parçalar üste yerleştirilmeli. Küçük çantalar eşyaların arasına sıkıştırılabilir. Eşyaların üzerine ağ ya da kayışlar gerilerek onları emniyet altına alabilirsiniz.

 

Bunlara Mutlaka Dikkat Edin

Bagajınızda mutlaka bulunması gereken yangın tüpünü çabuk ulaşabileceğiniz şekilde konumlandırmayı unutmamalısınız. Bagajınızın kolay açılıp kapanabilmesi için belirli bir alan bırakmalısınız. Arabanız yüklüyken fren ve manevra yapmak daha zordur. Bunun dışında, aracınız yüklüyken mesafe kat etmenin normalden çok daha fazla süreceğini unutmayın.

TOP