UZMAN SOFOR REHBERI TWO
First Aid Kit for Car

İlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler

Trafiğe çıkmak her zaman bazı riskleri beraberinde getirir. Ancak gerekli önlemleri almak, yolculuğun güvenli olmasını sağlamak için önemlidir. Bu önlemlerden biri de arabanızda mutlaka olması gereken ilk yardım malzemelerini kullanıma uygun olarak saklıyor olmanızdır. Bu amaçla devlet trafiğe çıkan motorlu taşıtların mutlaka ilk yardım çantası bulundurmalarını şart koşar ve bu çantanın içinde olması gerekenleri belirler.
Araçlarda Zorunlu Olarak İlk Yardım Çantasında Olması Gerekenleri Kim Belirliyor?

Bu konuda yasa maddesini İçişleri Bakanlığı düzenler. Araçlarda bulunması gereken ilk yardım çantası içeriği listesini de yine İçişleri Bakanlığı hazırlar.

Tüvtürk Araç Muayene Kontrolleri Gereğince İlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler Neler?

1 adet otomatik turnike,

1 adet flaster,

Suni solunum maskesi,

3 adet üçgen sargı bezi,

Hidrofil pamuk,

10 adet çengelli iğne,

1 adet paslanmaz makas,

10 adet yara bandı,

2 adet cerrahi eldiven,

El feneri, Düdük,

Yanık örtüsü,

2 adet büyük sargı bezi,

1 kutu gaz komresi,

1 adet antiseptik solusyon

Kanuni Zorunluluk Dışında Aracınızda Olması Gerekenler Neler?

Ancak gerekli güvenlik önlemleri alındığında otomobil tutkusunun istenen heyecanı verebileceğiniz düşünüyor ve ilk yardım çantasını arabanızda kullanılanılabilir biçimde hazır tutmanızı tavsiye ediyoruz. İçişleri Bakanlığı’nın düzenlediği ve trafiğe çıkan her motorlu araçta olmasını zorunlu kıldığı ilk yardım çantası içeriği dışında aşağıdakilerin de arabanızda olması önerilir:

Not defteri,

İlk yardım kitapçığı,

Kalem,

Şişe su,

Çakı,

Dermatol yara tozu,

Yanık merhemi,

Islak mendil,

Peçete

Tüvtürk Nedir?

Trafiğe çıkan motorlu taşıtların kendileri ve diğer taşıtlar için güvenli olup olmadıklarını denetlemek önemlidir. 2918 sayılı Trafik kanununda belirtildiği üzere her motorlu taşıt muayenesini tamamlamak zorundadır. Bu amaçla araç muayenesi için yetkilendirilmiş olan kurumun adı Tüvtürk’tür.

 

kaynak

TOP