UZMAN SOFOR REHBERI TWO
280643

Dizel araba kullanmanın püf noktaları

Günümüze benzinli araçların yanı sıra dizel araç kullanımı ilk sırada yer almaktadır. Dizel araçlar benzinli araçlara göre tabi ki birçok avantaj ve dezavantaj sergilemektedir. Özellikle performans açısından daha çok tutulan dizel araçlarda bazı püf noktaların uygulanması araç sağlığı ve yakıt tasarrufu açısından çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle dizel araçlar için aşağıda bahsedilen püf noktalara biraz daha dikkat etmeniz durumunda çok daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Dizel araba kullanmanın püf noktaları nelerdir?

Dizel araba kullanmanın püf noktaları arasında ilk sırada tabi ki sık sık devreye giren turbodan bahsetmemiz daha doğru olur. Dizel araçların çok büyük bir bölümü turboludur. Turbo ise belli bir devirden sonra otomatik olarak devreye girerek ciddi performans artışı sağlar. Turbo genellikle 3500 den sonra devreye girdiği için bu devirlere yaklaşıldığında vites atılırsa yakıttan ciddi bir derecede tasarruf edildiği gibi turbo ömrü de uzar.

Dizel araçlar eğer aşırı soğuk zamanlarda çalıştırılacaksa kesinlikle kontak açıldıktan sonra en az 30 saniye kadar beklendikten sonra marş yapılmalıdır.

Bu şekilde silindirlerdeki hava daha fazla ısıtılarak daha rahat bir çalışma sağlanacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise dizel araçlar çalıştırıldıktan sonra ya da uzun yoldan geldikten sonra 1 dakika kadar rolantide çalıştırılmasıdır. Bu durum çok büyük önem taşımaktadır.

Dizel araba kullanmanın püf noktalarından bir diğeri ise doğru yakıt seçimidir. Özellikle temiz yakıt dizel araçlardaki enjektörler için çok büyük etkiler sağlamaktadır.

Dizel araçlarda ani kalkışların yapılması durumunda yakıt tasarrufu sağlanamaz. Dizel araba kullanmanın püf noktaları arasında en önemli unsurlardan biri budur. Bu nedenle yavaş yavaş hızlanmak çok daha olumlu etkileri sağlayacaktır.

Son olarak dizel araç kullanımı ile ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli durumlardan biri dizel araçlarda yakıtın kesinlikle sonuna kadar bitirilmemesidir. Özellikle büyük taşıtlarda yakıt tamamen bittiği zaman yakıt deposundan motora giden borular içerisinde hava oluşur ve aracın çalıştırılması çok daha zor bir hale gelir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise dizel araçlar çalıştırıldıktan sonra ya da uzun yoldan geldikten sonra 1 dakika kadar rolantide çalıştırılmasıdır. Bu durum çok büyük önem taşımaktadır.

kaynak

TOP